ویژگی های یک کفش کار مناسب

در این مقاله میخواهیم به ویژگی های یک کفش کار مناسب بپردازیم: تابلو اول ایمنی بعد کار را همه ما تا به حال دیده ایم و می دانیم که این تابلو یاد آور این است که اصول ایمنی را در کار باید رعایت کنیم اما اصول و موارد زیادی وجود دارد که در این بحث نمی گنجد که آن را برای شما توضیح دهیم. اما یکی از مهم ترین اصول ایمنی در پوشیدن کفش کار است. اولین نکته در پوشیدن یک کفش کار رعایت استانداردهای کفش کار است که برای شما بیشتر توضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

استانداردهای کفش کار

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از کفش کار نامناسب علاوه بر این که سلامت جسمی شما را تحت تاثیر می گذارد و آن را به خطر می اندازد، روی اعصاب شما هم تاثیر منفی می گذارد و راندمان کار شما را پایین می آورد. مهره های گردن و کمر شما به دلیل ارتباط مستقیمی که با پای شما دارند دچار آسیب های جدی می شوند. شنیده اید که می گویند  “پا قلب دوم است” پس با انتخاب کفش کار ایمن می توانید از بروز ناراحتی های مختلف در بدن و اعصاب خود جلوگیری کنید. افرادی که در شرایطی کار می کنند که خطر سقوط اجسام روی پای آن ها وجود دارد یا اینکه در شرایطی هستند که ممکن است اجسام داغ یا برنده به پای آن ها برخورد کنند، باید از کفش کار  راحت و مطمئن محل کار خود استفاده کنند.

ویژگی های یک کفش کار مناسب

حفظ ایمنی

یک کفش کار در اولین وظیفه ای که به عهده دارد این است که پای کارکنانی که در هر محیط کاری مشغول هستند را از خطرات حفظ کند.بنابراین اولین اولویت که ما برای انتخاب یک کفش کار باید در نظر بگیریم این است ایمنی ما را حفاظت خواهد کرد یا خیر؟

               ویژگی های یک کفش کار مناسب

ویژگی های یک کفش کار مناسب

حفظ بهداشت و راحتی پا

از آن جایی که کفش های ایمنی را در طول فعالیت فیزیکی و به مدت طولانی می پوشند باید حتما در نظر داشته باشید که کفش های شما علاوه بر ایمن بودن باید راحت و پاکیزه باشند. ویژگی های یک کفش ایمنی کار راحت عبارتند از:انعطاف پذیر باشد،ضربه هایی که به پاشنه پا وارد می شود را جذب کند، موادی سطح کفش را می پوشاند از پای شما در برابر دمای بالا یا پایین و آب از شما مراقبت کند، وقتی کفش را می پوشید و در زمان فعالیت احساس راحتی کنید و امنیت مچ پای شما را در برابر آسیب دیدن تامین کند.

طول عمر کفش

کفش ایمنی کار استاندارد معمولا از چرم گاو یا چرم بوفالو ساخته می شود. و به همین دلیل دوام بالایی دارند. علاوه بر این کفش ایمنی چرمی دیرتر فرسوده می شوند. شما باید همیشه کفش کاری را انتخاب کنید که دارای طول عمر بسیار بالا باشد .

پیشگیری از وقوع اتفاقات و حوادث در محل کار

لیز خوردن های ناگهانی، سقوط اجسام مختلف و… اتفاقاتی است که که ممکن است در هر محل کاری اتفاق بیوفتد و باعث ایجاد حوادث زیادی شود. این اتفاقات را با ایجاد حفاظ ها و نصب نوار های ضد لغزش می توان پیشگیری کرد، ولی هیچ کدام از این ها جای کفش کار را نخواهد گرفت و هیچ کدام به اندازهی کفش کار نمی تواند از پای شما در برابر حوادث مختلف محافظت کند. همچنین کفش کار استاندارد به دلیل داشتن عاج های مناسب و برجستگی های درست، می تواند از لیز خوردن شما در مکان های مختلف جلوگیری کند.

محافظت در برابر سوختگی های پا

در هر محل کاری امکان بروز آتش سوزی وجود دارد که می توانند بسیار هم خطرناک باشند،کفش ایمنی استاندارد که از مواد اولیه محکم و بادوام ساخته شده باشد می تواند از پای شما در برابر سوختگی های در اثر مواد شیمیایی، قطعه های داغ فلزات و بقیه مواد خطرناک محافظت کند.

مانع از برق گرفتگی و جریان های الکتریکی

کارگرانی که در محیط هایی که احتمال بروز حوادث برق کار در آنها وجود دارد کار می کنند، برای محافظت از خودشان در برابر برق گرفتگی و شوک الکتریکی می توانند از کفش های ایمنی استاندارد استفاده کنند.

محافظت در برابر سرما و گرما

در برخی مناطق ممکن است آب و هوا به حدی سرد باشد که باعث ایجاد آسیب هایی مانند هیپوترمی و نیش های یخ زده منجر شود و این آسیب ها اصلا قابل چشم پوشی نیستند و حتما باید از کفش های مناسبی استفاده کنید تا از بروز این مشکلات جلوگیری کنید. یک کفش ایمنی کار استاندارد و مناسب کفشی است که از پای شما در برابر سرما محافظت کند.

جلوگیری از خستگی پا

کارگرانی که روی سطوح سخت مانند بتن کار می کنند ممکن است در اثر نپوشیدن کفش نامناسب دچار خستگی در عضلات پا، عضلات پشت و بقیه قسمت های مهم بدن احساس خستگی کنند. استفاده از کفش ایمنی کار مناسب و استاندارد به آنها کمک می کند که دچار خستگی کمتری شوند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید به این مطالب هم علاقه داشته باشید

Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
لوگو-گیتی-جامه

فهرست مطالب