استانداردهای لباس کار

در این مقاله به استانداردهای لباس کار می پردازیم: لباس کار به عنوان یکی از وسائل استحفاظی فردی مطرح می‌باشد و کلیه کارکنان باید با لباس کار مناسب محل کار در سرکار حاضر شوند. لباس کارکنان دارای خصوصیات ذیل بوده و مطابق مقررات ذیل در اختبار کارکنان قرار میگیرد. معمولا لباس کار پوششی است جهت یکسان نمودن پرسنل در محیط کار و تمایز قسمت های مختلف توسط رنگ مدل آن و نیز به عنوان پوشش سراسری تنه، دست ها و پاها را در مقابل شرایط محیط محافظت می کند.
معمولا ساده ترین نوع لباس کار در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار (دوتکه) یا کاپشن و شلوار و از جنس الیاف طبیعی (پنبه پنبه یا پلیاستر پنیه) و یا درصدی الیاف طبیعی و مصنوعی (فلامنت ویسکوز) و در مواردی تماما از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید میشود. طبیعی است هرچه الیاف بکار رفته در پارچه طبیعیتر باشد تبادل حرارتی آن آسانتر است.
 استانداردهای لباس کار

استانداردهای لباس کار

اهمیت لباس کار برای یک سازمان یا نهاد:

دلایلی جون الزامات قانونی، تمایز پرسنل، رعایت بهداشت، حفظ سلامت کارکنان و کارگران

نکات جهت استفاده از لباس کار:

1_ جوشکاران به دلیل شرایط خاص کار، علاوه بر لباس کار، استفاده از پیشبند چرمی الزامی است.
2_جهت حفاظت سیستم تناسلی در برابر اشعه، پیشبند سربی که پایین تر از کمر قرار میگیرد الزامی است.
3_استفاده از پیشبند جهت پرسنلی که در ارتباط با ادوات انتقال نیرو و گردان هستند، ممنوع است.
4_پرسنلی که نوع کار آن ها به نحوی است که باید در ارتفاعات کار کنند، لازم است از کمربند ایمنی نوع Harness استفاده کنند.
5_کلیه اتصالات کمربندها باید هر روز چک شوند و در صورت نیاز تعویض شوند.
6_لباس کار باید متناسب با نوع و اندازه پرسنل انتخاب شود.
7_پرسنلی که با تجهیزات و ماشین‌آلات کار می کنند باید لباسکاری در بر داشته باشند که هیچ قسمت آن باز و پاره نباشند، آویزان نمون زنجیر و ساعت و کلید و نظیر آن اکیدا ممنوع است.
8_کارکنانی که در محیط های آلوده به مواد سمی و قابل انفجار و اشتعال کار می کنند، نباید لباس های جیبدار و لبه دار داشته باشند چون ممکن است غبار مواد مزبور در لبه لباس باقی بماند.
9_تحویل لباس کار هر شش ماه یک دست الزامی است.
10_جنس پارچه با توجه به شرایط کار و لزوم حفظ ظاهر لباس از نظر مقاومت در مقابل چروکیدگی و عدم تولید الکتریسته ساکن از مخلوط حدود ۷۰% پنبه و ۳۰% پلی استر و با وزن ۳۲۰گرم الی ۴۲۰ گرم بر هر مترمربع در نظر گرفته میشود.
11_به منظور استحکام بیشتر از پارچه های با بافت کجراه یا تراکم بالا استفاده شود.
 استانداردهای لباس کار

استانداردهای لباس کار

آرم و علائم لباس کار بر اساس الزامات استاندارد HSE

شکل آرم به صورت مثلث متساوی الاضاع در بالا و نام شرکت در زیر آن لحاظ می شود.
رنگ زمینه آرم جهت مشخص کردن واحدهای مختلف باید مشخص باشد.
اندازه آرم یک مثلث متساوی الاضلاع برابر ۷سانتیمتر در نظر گرفته می شود.
جنس آرم با استفاده از چاپ سیلک اسکرین مرغوب و ثابت روی پارچه تهیه می شود.
محل نصب آرم روی جیب سمت چپ بالای تنه لباس کار می باشد.

استانداردهای لباس کار

1- استاندارد لباس کار EN ISO 20471 ( لباس کار نمایان در شب یا شبرنگ دار )

امروزه در تمامی صنایع کشور ، کارکنان می بایست لباس کار بر تن داشته باشند. لباسی که در شب دید داشته باشد مربوط به صنایعی می باشد که در مجاورت ترافیک ( محل عبور وسایل نقلیه ) ، کار با جرثقیل ها و سایر وسایل موتوری و کارهایی که در تاریکی سرو کار دارند. در واقع استفاده از استاندارد EN ISO 20471 در لباسکار ، کارکنان را از خطرات احتمالی حفظ و کارگران می تواند بر روی کار خود تمرکز داشته باشند. کارکنان ، قابل مشاهده در شب ، در طول روز و از تمام زوایا حتی از ناحیه پشت قابل مشاهده هستند.
استاندارد EN ISO 20471 بین المللی است که شرایط لازم برای لباس های قابل مشاهده برای کارکنان در مناطق با خطر بالا را اعمال می کند. استفاده از لباسکار ایمنی مهم است و باید اولویت بندی شود. همچنین مهم است که بعد از شستشو های مکرر قابلیت بازتاب نور لباس از بین نرود.

2- استاندارد لباس کار EN 342

گواهی EN 342  مخصوص لباسکارهایی می باشد که بهترین محافظت را در برابر سرما انجام می دهند. کار کردن در شرایط آب و هوایی سرد ، می بایست تاثیر گذار باشد طوری که شما را بصورت مداوم گرم نگه دارد. به محیطی سرد گفته می شود که دارای رطوبت به همراه باد و دمای زیر 5 درجه سانتیگراد باشد. در واقع برای بدست آوردن بهترین محافظت ، همواره از خیس شدن لباسکار می بایست جلوگیری شود و از سایر لوازم حفاظتی شامل دستکش و کلاه بافتی برای جلوگیری از هدر رفتن حرارت بدن استفاده کنیم.همچنین برای بهترین روش محافظت ممکن ، بهتر است قسمت هایی از لباس شامل مچ دست جمع شده باشد.

3- استاندارد لباس کار EN 343

استاندارد EN 343  شما را در برابر باد و آب و هوا محافظت می کند. این استاندارد حداقل ارزش یک لباس را نشان می دهد که می تواند در هر نوع آب و هوایی استفاده شود.
هنگامی که شما در شرایز جوی مختلفی مغشول به کار هستید ، یک لباسکار باید بهترین محافظت را در برابر باد و آی و هوا ارائه دهد. لباس کاری که مطابق استاندارد EN 343 تولید شده باشد ، شما را در برابر باران و برف محافظت می کند و همچنین اجازه می دهد پوست بدن شما به راحتی نفس بکشد و از تعرق اضافی بدن جلوگیری میکند.

4- استاندارد EN ISO 11611

استاندراد EN ISO 11611  کمترین الزامات ممکن را برای لباسکار تعریف میکند. بطوری که فرد را در برابر جوشکاری ، فرآیندهای مشابه بهمراه خطرات مربوطه محافظت کند.
لباس دارای این استاندارد ، ایمنی فرد را در برابر جرقه ، تماس حداقلی با آتش ، حفاظت از شوک های الکتریکی و تماس مختصر و تصادفی با کابل های الکتریکی را به حداکثر می رساند. در واقع یک لباس کار خوب ، لباسی است که تمام قسمت های بدن را تحت پوشش خود قراد دهد. پوشش سراسری بدن فقط با لباس کار یکسره ( OVERAL ) و لباسکار دوتکه کاپشن و شلوار ( WORK-CLOTHES)  میسر است. هنگام کار جوشکاری جرقه های زیادی ایجاد می شود ، توصیه می کنیم از حفاظت اضافی برای سر ، دست و جلوی لباس کار استفاده کنید. همچنین لباسکار دارای این استاندارد از حداقل جیب برخوردار می باشد تا جرقه جوشکاری به آن گیر نکند.

5- استاندارد EN ISO 11612

استاندارد EN ISO 11612 مخصوص لباسکار هایی است که دارای مقاومت بالا در برابر حرارت و آتش هستند.  البته محصولاتی که وظیفه ایمن نگه داشتن سر ، دست ها و غیره را به عهده دارند ، تحت پوشش این استاندارد قرار نمی گیرند. لباس کار تولید شده با این استاندارد مناسب برای کارگران صنعتی ، برق و غیره می باشد.

6- استاندارد EN ISO 15797

از استاندارد EN ISO 15797 برای نشان دادن مقاوت لباسکار در برابر فرآیند شستشو های صنعتی و خشک شدن به کار می رود. به عبارت دیگر لباس تولید شده با این استاندارد تضمین می کند که این محصول بدون هیچ مشکلی در روند شستشو و خشک کردن مقاومت کند.

7- استاندارد UV Standard 801

همانطور که از اسم این استاندارد مشخص است ، لباس کار تولید شده با برچسب UV ،  در زمانی که شما بیرون از منزل کار می کنید ، پوست شما را در برابر اشعه مضرر خورشید حفظ میکند. همان طور که میدانید اشعه های خورشید بسیار قوی می باشد و به راحتی میتواند از لباس های معمولی عبور کند و در دراز مدت پوست شما را دچار آسیب کند ،  پس اگر شما وقت زیادی را در بیرون مشغول به فعالیت هستید ، توصیه می شود از لباسکار UV ستفاده کنید تا از پوست شما مراقبت کند. در واقع لباس که حاوی فاکتور UV  می باشد ، می تواند به شما بگوید تا چه زمانی می توانید در معرض تابش خورشید قرار بگیرید بدون آنکه پوست شما متضرر شود. به عبارت دیگر لباس کار یو وی دار از کرم ضد آب پوست نیز بهتر عمل می کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *