ویژگی های لباس کار نسوز

در این مقاله به ویژگی های لباس کار نسوز می پردازیم: با توجه به اهمیت جان انسان ­ها در کارهای خطرناکی که کارگران با آتش و مواد مذاب کار می ­کنند، پوشیدن لباس کار ضروری است و از بخش ­های جدانشدنی از صنعت کار است. ایمنی در کار اهمیت بالایی دارد. زیرا خطرات ناشی از کار را کمتر می­ کند. برای مثال آتشنشانان یا کارگرانی که با مواد خطرناک اشتعال زا کار می­کنند، لازم و ضروری است که از لباس کار نسوز استفاده کنند.
انتخاب لباس کار از موارد دارای اهمیت است. لباس­ های نسوز باید دارای ساختار نسوز و غیرقابل اشتعال باشند تا امنیت افراد را فراهم کنند. در این صورت افراد با خیال راحت کار می ­کنند و احساس ایمنی بیشتری می ­کنند. این لباس ­ها باید راحت و کاربردی باشند و باعث ترغیب به کار شوند و از خطر سوختگی جلوگیری کنند.
 ویژگی های لباس کار نسوز

ویژگی های لباس کار نسوز

قوانینی درباره لباس کار:

بر اساس آیین نامه بهداشت عمومی در کارگاه‌ها، جهت حفظ سلامت و ایمنی کارگران کارفرمایان موظف به تهیه لباس کار برای کارگران خود هستند.
لباس کار باید با نوع کاری که انجام می ­شود متناسب باشد بطوری که کارگران به راحتی وظیفه خود را انجام بدهند و مانع حادثه شود.
کارفرمایان باید هر سال ۲ دست لباس کار به صورت رایگان در اختیار کارگران خود قرار دهند. این موضوع برای حفظ سلامت و ایمنی کارگران ضروری است.
کارفرمایان در صورتی که لباس کار مناسب را تهیه نکنند و علی رغم هشدار بازرسین مربوطه این کار را انجام ندهند، باید جریمه پرداخت کنند.

نکاتی درباره لباس کار در کارهای مختلف :

1_جوشکاران علاوه بر لباس کار باید از پیشبند چرمی نیز استفاده کنند.
2_پرسنلی که نوع کار آنها به نحوی است که باید در ارتفاعات کار کنند، لازم است از کمربند ایمنی نوع Harness استفاده کنند.
3_پیشبند سربی که پایین تر از کمر قرار می­گیرد برای حفظ سیستم تناسلی در برابر اشعه باید مورد استفاده قرار گیرد.
4_افرادی که با ماشین و دستگاه­های مختلف کار می­کنند نباید دارای لباس کار پاره باشند. همچنین استفاده از زنجیر و ساعت و آویز برای این افراد ممنوع است.
5_کلیه اتصالات کمربندها باید هر روز چک شوند و در صورت نیاز تعویض شوند.
6_لباس کار باید متناسب با نوع و اندازه پرسنل انتخاب شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید به این مطالب هم علاقه داشته باشید