ویژگی های لباس کار نسوز

در این مقاله به ویژگی های لباس کار نسوز می پردازیم: با توجه به اهمیت جان انسان ­ها در کارهای خطرناکی که کارگران با آتش و مواد مذاب کار می ­کنند، پوشیدن لباس کار ضروری است و از بخش ­های جدانشدنی از صنعت کار است. ایمنی در کار اهمیت بالایی دارد. زیرا خطرات ناشی از کار را کمتر می­ کند. برای مثال آتشنشانان یا کارگرانی که با مواد خطرناک اشتعال زا کار می­کنند، لازم و ضروری است که از لباس کار نسوز استفاده کنند.
انتخاب لباس کار از موارد دارای اهمیت است. لباس­ های نسوز باید دارای ساختار نسوز و غیرقابل اشتعال باشند تا امنیت افراد را فراهم کنند. در این صورت افراد با خیال راحت کار می ­کنند و احساس ایمنی بیشتری می ­کنند. این لباس ­ها باید راحت و کاربردی باشند و باعث ترغیب به کار شوند و از خطر سوختگی جلوگیری کنند.
 ویژگی های لباس کار نسوز

ویژگی های لباس کار نسوز

قوانینی درباره لباس کار:

بر اساس آیین نامه بهداشت عمومی در کارگاه‌ها، جهت حفظ سلامت و ایمنی کارگران کارفرمایان موظف به تهیه لباس کار برای کارگران خود هستند.
لباس کار باید با نوع کاری که انجام می ­شود متناسب باشد بطوری که کارگران به راحتی وظیفه خود را انجام بدهند و مانع حادثه شود.
کارفرمایان باید هر سال ۲ دست لباس کار به صورت رایگان در اختیار کارگران خود قرار دهند. این موضوع برای حفظ سلامت و ایمنی کارگران ضروری است.
کارفرمایان در صورتی که لباس کار مناسب را تهیه نکنند و علی رغم هشدار بازرسین مربوطه این کار را انجام ندهند، باید جریمه پرداخت کنند.

نکاتی درباره لباس کار در کارهای مختلف :

1_جوشکاران علاوه بر لباس کار باید از پیشبند چرمی نیز استفاده کنند.
2_پرسنلی که نوع کار آنها به نحوی است که باید در ارتفاعات کار کنند، لازم است از کمربند ایمنی نوع Harness استفاده کنند.
3_پیشبند سربی که پایین تر از کمر قرار می­گیرد برای حفظ سیستم تناسلی در برابر اشعه باید مورد استفاده قرار گیرد.
4_افرادی که با ماشین و دستگاه­های مختلف کار می­کنند نباید دارای لباس کار پاره باشند. همچنین استفاده از زنجیر و ساعت و آویز برای این افراد ممنوع است.
5_کلیه اتصالات کمربندها باید هر روز چک شوند و در صورت نیاز تعویض شوند.
6_لباس کار باید متناسب با نوع و اندازه پرسنل انتخاب شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شاید به این مطالب هم علاقه داشته باشید

Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
لوگو-گیتی-جامه

فهرست مطالب