ویژگی های لباس کار

لباس کار به عنوان یک پوشش برای محافظت کارکنان می باشد و همه کارکنان می بایست با لباس کار متناسب با کارشان، در سر کار حاضر شوند.لباس کار بصورت کلی به دو دسته یکسره و دو تیکه تقسیم می شود.

– لباس کار یکسره می تواند شامل اجزایی باشد که تمامی تن را در بر می گیرد، مانند کلاه، دستکش و کفش.

– لباس کار دوتیکه شامل شلوار و تن پوش می باشد.

? جنس پارچه لباس کار

در تهیه پارچه لباس کار می توان از نخ های پنبه، پلی استر، ویسکوز، فلامنت، … یا ترکیبی از چند نوع نخ استفاده کرد.بدیهی است که هر چقدر درصد نخ های طبیعی به کار رفته در پارچه لباس کار بیشتر تر باشد، تبادل دما، در لباس کار بهتر و آسان تر انجام می شود.در لباس کارهای مخصوص شرایط ویژه، از جمله لباس کار عایق در برابر سرما، لباس کار نسوز، لباس کار ضد مواد شیمایی، … باید از پارچه هایی با ویژگی های خاص استفاده شود.برای نمونه، در پارچه لباس کارهایی که برای حفاظت در مقابل گرما تولید می شوند از پوشش آلومینیومی استفاده می کنند که توانایی برگشت ۹۰ درصد اشعه مادون قرمز را دارد.لباس کار می بایست با درنظر گرفتن خطراتی که در حین کار، احتمال دارد برای کارکنان اتفاق بیافتد، انتخاب شود و لباس کار باید به نحوی باشد که از بروز صدمات تا جایی که امکان دارد، جلوگیری کند.

 

? چند نکته مهم که برای انتخاب لباس کار مناسب باید به آن توجه کرد.

۱- مهمترین نکته در انتخاب لباس کار، سایز و اندازه لباس کار می باشد.لباس کار باید اندازه و متناسب با بدن هر یک از کارکنان باشد.

۲- در صورتی که نوع کار به گونه ای است که، کارکنان در هنگام کار آستین لباس کار خود را بالا می زنند، می بایست از لباس کار با آستین کوتاه یا نیم آستین استفاده شود.

۳- کارکنانی که با ماشین آلات صنعتی کار می کنند، نباید هیچ قسمت از لباس کارشان باز باشد و باید از لباس کاری استفاده نمایند که همه قسمت های آن، بسته باشد.

۴- اگر کارکنان در محیط های آلوده به گرد و غبار، مواد قابل اشتعال یا مسموم کننده و … مشغول به کار هستند، تا جایی که امکان دارد، نباید از لباس کارهای جیب دار یا لبه دار و مغزی دوزی شده استفاده نمایند، چون گرد و غبار و مواد مضر در لبه های لباس کار باقی می ماند.

۵- لباس کار مخصوص کارکنانی که با مواد خورنده کار می کنند، باید به گونه ای باشد که آب و گاز در آن نفوذ نکند و جنس لباس کار، باید متناسب با نوع موادی که با آن کار می کنند، انتخاب شود.

۶- لباس کار مخصوص حفاظت در مقابل آتش، می بایست شامل کلاه، دستکش و کفش به صورت یک سره و سر هم باشد.

۷- لباس کار کارکنانی که با مواد اسیدی، کار می کنند باید، یک سره و همراه با کلاه، کفش و دستکش مخصوص و از پارچه های غیر قابل نفوذ باشد.

۸- لباس کاری که برای آب و هوای بارانی از آن استفاده می شود، باید به صورت کلاه سر خود و از جنس پارچه ضد آب باشد و بسته به نوع آب و هوا می تواند با آستر نخی جهت مناطق معتدل و آستر پشمی همراه با لایی پشمی جهت مناطق سردسیر تولید شود.

شرکت گیتی جامه می تواند لباس کار اختصاصی، با توجه به نوع کار و شرایط محیطى و با درنظر گرفتن رنگ سازمانی با آرم و لوگو شما، طراحی و تولید نماید.

 

برای تماس با مشاوران گیتی جامه کلید کنید

    سبد خرید